Isı, Öz Isı, Isı Sığası ve Sıcaklık Farkı Arasındaki İlişki Test Çöz 9. Sınıf Fizik (Yeni Müfredat)

Isı, bir maddenin iç enerjisindeki değişimle ilişkilidir ve sıcaklık farkından dolayı bir maddeden diğerine enerji aktarımı olarak tanımlanır. Öz ısı, bir maddenin birim kütlesinin sıcaklığını 1°C artırmak için gereken ısı miktarını ifade ederken, ısı sığası ise bir cismin tamamının sıcaklığını belirli bir miktar artırmak için gereken toplam ısıdır. Bu kavramlar arasında doğrudan bir ilişki vardır; ısı sığası, maddenin kütlesi ve öz ısısının çarpımı ile elde edilir. Ayrıca, bir maddeye aktarılan ısının miktarı, maddenin kütlesine, öz ısısına ve sıcaklık farkına bağlıdır. Bu ilişki, günlük hayatımızda suyun soğuma ve ısınma hızını, metal yüzeylerin sıcaklık değişimlerini ve enerji aktarım süreçlerini anlamamızda temel oluşturur.

9. Sınıf Isı, Öz Isı, Isı Sığası ve Sıcaklık Farkı Arasındaki İlişki Konu Anlatımı


9. Sınıf Isı, Öz Isı, Isı Sığası ve Sıcaklık Farkı Arasındaki İlişki Testleri (Yeni Müfredat)

9. Sınıf Isı, Öz Isı, Isı Sığası Ve Sıcaklık Farkı Arasındaki İlişki Test 1 Çöz

9. Sınıf Isı, Öz Isı, Isı Sığası Ve Sıcaklık Farkı Arasındaki İlişki Test 2 Çöz

9. Sınıf Isı, Öz Isı, Isı Sığası Ve Sıcaklık Farkı Arasındaki İlişki Test 3 Çöz

9. Sınıf Isı, Öz Isı, Isı Sığası Ve Sıcaklık Farkı Arasındaki İlişki Test 4 Çöz

9. Sınıf Isı, Öz Isı, Isı Sığası Ve Sıcaklık Farkı Arasındaki İlişki Test 5 Çöz


Çözümlü Örnek Test Soruları

1. Bir öğrenci, kütlesi 500 gram olan bir bakır parçasını (öz ısısı 0,09 cal/g°C) 25°C’den 75°C’ye kadar ısıtmak için ne kadar ısı gerektiğini hesaplıyor. Öğrenci aşağıdaki sonuçlardan hangisine ulaşır?
A) 1125 cal
B) 2250 cal
C) 4500 cal
D) 6250 cal
E) 9000 cal

Çözüm: Isı miktarı Q = m × c × ΔT formülüyle hesaplanır. Burada m = 500 g, c = 0,09 cal/g°C, ΔT = 75 – 25 = 50°C. Q = 500 × 0,09 × 50 = 2250 cal. Doğru cevap: B

2. Bir kimya laboratuvarında 2 kg su (öz ısısı 1 cal/g°C) 10°C’den 40°C’ye kadar ısıtılıyor. Bu işlem sırasında suyun kazandığı toplam ısı enerjisi aşağıdakilerden hangisidir?
A) 2000 cal
B) 30.000 cal
C) 60.000 cal
D) 90.000 cal
E) 120.000 cal

Çözüm: Q = m × c × ΔT formülüyle hesaplanır. Burada m = 2000 g, c = 1 cal/g°C, ΔT = 40 – 10 = 30°C. Q = 2000 × 1 × 30 = 60.000 cal. Doğru cevap: C

3. 1 kg alüminyum (öz ısısı 0,22 cal/g°C) 50°C’lik bir sıcaklık farkı yaratacak şekilde ısıtıldığında toplam ne kadar ısı alır?
A) 5500 cal
B) 11.000 cal
C) 22.000 cal
D) 33.000 cal
E) 44.000 cal

Çözüm: Q = m × c × ΔT formülü kullanılır. m = 1000 g, c = 0,22 cal/g°C, ΔT = 50°C. Q = 1000 × 0,22 × 50 = 11.000 cal. Doğru cevap: B

4. Bir cisim, kütlesi 300 gram ve öz ısısı 0,5 cal/g°C olacak şekilde 10°C’lik bir sıcaklık farkı yaratacak kadar ısı alıyor. Alınan ısı miktarı aşağıdakilerden hangisidir?
A) 500 cal
B) 1000 cal
C) 1500 cal
D) 2000 cal
E) 2500 cal

Çözüm: Q = m × c × ΔT formülüyle bulunur. m = 300 g, c = 0,5 cal/g°C, ΔT = 10°C. Q = 300 × 0,5 × 10 = 1500 cal. Doğru cevap: C

5. 4 kg suyun sıcaklığını 5°C artırmak için kaç joule ısı gerekir? (1 cal = 4,18 joule, suyun öz ısısı 1 cal/g°C)
A) 20.900 joule
B) 41.800 joule
C) 83.600 joule
D) 125.400 joule
E) 167.200 joule

Çözüm: İlk olarak Q = m × c × ΔT formülüyle ısıyı hesaplayalım. m = 4000 g, c = 1 cal/g°C, ΔT = 5°C. Q = 4000 × 1 × 5 = 20.000 cal. Joule cinsine çevirmek için 20.000 × 4,18 = 83.600 joule. Doğru cevap: C

6. Kütlesi 200 g olan bir demir parçası (öz ısısı 0,11 cal/g°C), 30°C’lik bir sıcaklık farkı ile ısıtıldığında kaç cal ısı alır?
A) 660 cal
B) 720 cal
C) 1100 cal
D) 1320 cal
E) 1800 cal

Çözüm: Q = m × c × ΔT formülü kullanılır. m = 200 g, c = 0,11 cal/g°C, ΔT = 30°C. Q = 200 × 0,11 × 30 = 660 cal. Doğru cevap: A

7. 1,5 kg saf altın (öz ısısı 0,03 cal/g°C) 60°C’den 90°C’ye kadar ısıtıldığında aldığı ısı miktarı nedir?
A) 1350 cal
B) 2250 cal
C) 4500 cal
D) 9000 cal
E) 18.000 cal

Çözüm: Q = m × c × ΔT formülüyle hesaplanır. m = 1500 g, c = 0,03 cal/g°C, ΔT = 90 – 60 = 30°C. Q = 1500 × 0,03 × 30 = 1350 cal. Doğru cevap: A

8. Öz ısısı 0,45 cal/g°C olan 2 kg kütleli bir madde, 20°C’den 60°C’ye kadar ısıtıldığında ne kadar ısı alır?
A) 36.000 cal
B) 45.000 cal
C) 54.000 cal
D) 72.000 cal
E) 90.000 cal

Çözüm: Q = m × c × ΔT formülüyle bulunur. m = 2000 g, c = 0,45 cal/g°C, ΔT = 60 – 20 = 40°C. Q = 2000 × 0,45 × 40 = 36.000 cal. Doğru cevap: A

9. 1 kg kütleli bir su, 20°C’lik bir sıcaklık farkı yaratacak kadar ısı alırsa, aldığı toplam ısı enerjisi kaç joule’dür? (suyun öz ısısı 1 cal/g°C, 1 cal = 4,18 joule)
A) 41.800 joule
B) 83.600 joule
C) 125.400 joule
D) 167.200 joule
E) 209.000 joule

Çözüm: Q = m × c × ΔT formülüyle hesaplanır. m = 1000 g, c = 1 cal/g°C, ΔT = 20°C. Q = 1000 × 1 × 20 = 20.000 cal. Joule cinsine çevirmek için 20.000 × 4,18 = 83.600 joule. Doğru cevap: B

10. 500 g bakır, 20°C’den 100°C’ye kadar ısıtıldığında toplam ne kadar ısı alır? (öz ısısı 0,09 cal/g°C)
A) 360 cal
B) 720 cal
C) 1800 cal
D) 3600 cal
E) 7200 cal

Çözüm: Q = m × c × ΔT formülüyle hesaplanır. m = 500 g, c = 0,09 cal/g°C, ΔT = 100 – 20 = 80°C. Q = 500 × 0,09 × 80 = 3600 cal. Doğru cevap: D

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

9. Sınıf Isı, Öz Isı, Isı Sığası ve Sıcaklık Farkı Arasındaki İlişki Test Çöz Testleri